5 důvodů proč je mokré krmivo lepší než suché (granule)

Každý kočičí opatrovník se snaží zajistit nejlepší podmínky pro své malé tygříky a samozřejmě se také zajímá, jak kočku správně krmit, aby byla zdravá a prožila dlouhý, spokojený život. Vědecké poznatky ve výživě koček v posledních desetiletích přináší nové znalosti, co je pro naše miláčky dobré. Už se ustupuje od krmení suchým krmivem a postupně se dostává do podvědomí majitelů domácích šelmiček informace, že pro kočky je lepší mokrá strava a že krmení granulemi není ani zdravé ani pro kočky přirozené.

Takže, čím je mokrá strava lepší než strava suchá?img_2860

  1. Kočky přirozeně nepijí hodně vody

Kočky pocházejí z pouště a aby v poušti přežili, tak evolučně nemají vyvinutý pocit žízně. Jejích tělo získávalo tekutinu pouze z potravy, z přirozené kořisti (hlodavci, hmyz atd.). Aby získávali tekutinu ze své potravy, potřebují mokré krmivo. Ze suchého krmiva tekutiny získat nemohou (granule obsahují POUZE 2-5 % vlhkosti). Takže kočka, která dostává k jídlu jen granule, je neustále dehydratována.

  1. Kočky s onemocněním ledvin potřebují mokrou stravu

Zní to naprosto logicky, i když ne vždy nás to napadne. Když máme my sami problém s ledvinami, tak nám ve většině případů lékaři poradí pít více tekutin. Proč tedy v případě koček nasadíme veterinární dietu – a to suché granule určené pro kočky s onemocněním ledvin? Vždyť tím pouze zatížíme organizmus naších milovaných mazlíčků! Při takovém onemocnění čím víc tekutin a vláhy bude kočičí strava obsahovat, tím bude pro kočičku lepší!  Přičemž jakákoliv mokrá strava je mnohem lepší než „veterinární“ granule. Čím víc tekutin, tím víc to pomáhá poškozeným ledvinám vyplavovat toxiny z krevního řečiště – úplně stejně jako u lidí.

  1. Mokré krmivo pomáhá kočkám, které mají problémy s ledvinovými kameny, vznikajícími v močovodech

Existuje spousta veterinárních diet speciálně určených pro kočky s ledvinovými kameny, vznikajícími v močových cestách koček. Ale neexistuje žádná nezávislá studie, která by dokazovala dopad těchto veterinárních diet ani nejsou nezávislé studie, které by potvrdily, co vlastně taková dieta způsobuje. Když se na to podíváme z pohledu „zdravého selského rozumu“ tak přece dává smysl, že kočka, která dostane více tekutiny, bude častují chodit záchod a tím zvětšuje pravděpodobnost, že budou krystaly z močových cest přirozeně vyplaveny a že v zavodněných ledvinách nebudou nové kameny vznikat.

  1. Mokré krmivo pomáhá kočkám snižovat nadváhu

Na rozdíl od mokrého krmiva většina suchého krmiva obsahuje velké množství sacharidů. Kočky, jako obligatorní masožravci, neumějí tyto sacharidy rozložit (chybí jim enzymy v trávicím traktu, které by si dokázali s tímto poradit) a proto se tyto sacharidy ukládají jako tuk a kočky přibírají. Už jen tím, že kočky přestanou jíst granule, nebo se sníží příjem granulí na minimum, lze dosáhnout toho, aby váš domácí tygřík měl zase štíhlejší tělo. Výjimkou jsou (zpravidla nejdražší) granule kompletně bez obilovin (včetně rýže a kukuřice), které nadměrné množství sacharidů neobsahují.

  1. Neexistují žádné granule, které jsou „dobré na zuby“!

Po celá léta veterináři a výrobci krmiv tvrdí, že suché krmivo pomáhá zbavit se zubního plaku a zubního kamene a že je skvělé pro zuby naších miláčku. Bohužel to je pouze marketing a žádné granule, které by pomáhali zbavit se zubního kamene a zubního plaku neexistují (žádná seriózní studie toto nepotvrdila). Abyste své kočce pomohli, buď jí můžete čistit zuby nebo začněte kočku krmit čerstvým masem a už po par měsících uvidíte rozdíl. Kočky, které májí možnost žvýkat syrové maso, mají mnohem zdravější zuby a dásně, a tím, že maso žvýkají, mechanicky se zbavuji zubního plaku a tím i možností, že vznikne zubní kamen.

A co všechno z toho vyplívá? Je to jednoduché, mokré krmivo může mít velký vliv na zdraví vaší kočky a pomůže se vyhnout některým nechtěným onemocněním, prodloužit život vašemu miláčkovi. A navíc bychom neměli zapomínat, že kočka je obligatorní masožravec a primární potravou kočky má být maso. Je to i nejzdravější způsob jak krmit vaši kočku. Dokonce i levnější syrové maso je lepší než nejlepší suché granule.

Zdroj / Source:

http://www.catster.com/lifestyle/cat-health-care-tips-reasons-wet-food-better-than-dry