4 základní pilíře pro zdravý a spokojený život vaší kočky

Jako chovatel se často zamýšlím nad tím, jak vytvořit nejlepší podmínky pro šťastný a spokojený život naších šelmiček. Své znalosti a zkušenosti se snažím předat dál, aby co nejvíce kočičáků, a hlavně těch, kteří odchází z našeho domova, prožilo co nejlepší život.  Proto jsem se rozhodla sepsat v bodech pár základních a z mého pohledu důležitých bodů pro vytvoření těch nejlepších podmínek pro naše kočičí miláčky.

1. Správná výživa  

Kočky jsou obligatorní (striktní, povinní) masožravci, a proto pro správné fungovaní jejich organizmu potřebují ve své stravě velké množství proteinů (bílkovin), které přirozeně získávají z masa.  Ačkoliv jsou kočky domestikované už tisíce let, jejich stravovací potřeby se nezměnily a jsou stejné jako stravovací potřeby jejich předků.

Strava koček má být bez obilovin, protože jejich tělo neumí vyrábět takové enzymy, které by obiloviny rozkládaly. Kočičí strava obsahující obiloviny způsobuje spoustu problémů od obezity (tělo si s obilovinami neumí poradit a odkládá je ve formě tuků) po mnohem horší problémy jako je např. cukrovka (jejich tělo pro zpracování obilovin vytváří mnohem více inzulinu, což časem vede k onemocnění), záněty, onemocnění střev, onemocnění ledvin a oslabena imunita.

Kromě stravy kompletně bez obilovin doporučujeme mokré krmivo, žádné granule a určitě by součástí kočičí diety mělo být syrové maso! Výsledkem správného krmení jsou zdravé, aktivní kočky s lesknoucí se srstí a s ideální váhou.
Více zde.

2. Přírodní stelivo

Stelivo může mít přímý dopad na zdraví naších kočičích miláčků. Stačí si uvědomit, že kočičí tělo je ve velmi těsnem kontaktu se stelivem. Při rozvíření steliva jej kočka vdechuje, napadá jí na srst a celou dobu pobytu na záchodě se jej dotýká tlapkami, které potom olizuje. Pokud používáte stelivo, které není přírodní (silikátové, ovoněné atd.), může kočka vdechovat a olizovat toxické chemikálie, které stelivo obsahuje, a tak je postupně dostává do svého těla. To vše může způsobit zdravotní problémy: např. otravu, ekzémy, alergii.

My doporučujeme používat přírodní steliva na bázi dřeva nebo kukuřice, popřípadě nijak chemicky neupravený (neparfémovaný) betonit; sami používáme kočkolit Cat’s Best Nature Gold nebo Cat’s Best Öko Plus.

Také je důležité, aby byl kočkolit hrudkující, protože tak snadněji odstraníte moč z bedýnky a tím zamezíte i množení bakterii. Samozřejmě je důležité pravidelně ráno a večer čistit kočičí záchod, zametat kolem bedýnky, pravidelně celý záchod vyčistit, vydezinfikovat netoxickou dezinfekcí a nasypat nový kočkolit. Tím vším zamezíte množení bakterii a šíření nepříjemného zápachu.

A nezapomeňte, že kočičí záchod by měl stát na klidném místě, kde kočku nikdo nebude rušit a kde bude mít soukromí. Kryté záchody poskytují více pohodlí jak pro kočku (nikdo ji tam nevidí ;)), tak i pro majitele (méně se roznáší kočkolit po bytě a také se tolik nešíří nepříjemný zápach).

3.Bezpečné prostředí

Kočky, které se nepotulují venku, se dožívají vyššího věku díky prakticky nulovému riziku nenadálého úmrtí způsobeného úrazem (srážka s autem, střet s predátorem nebo boj s jinou kočkou, otrava z nalezené kořisti atd.). Na druhou stranu život pouze uvnitř bytu nenabízí tolik zajímavých podnětů. Je důležité vytvořit pro své malé tygříky bezpečné a zároveň zajímavé prostředí. Naprostou nutností je velké škrabadlo, kde kočka muže šplhat a skákat; teplé pohodlné pelíšky; možnost ležet na okně na sluníčku a pozorovat dění za sklem; spousta zajímavých hraček a dvounožce, kteří si chtějí se svou kočkou hrát! Samozřejmě v ideálním případě zasíťovaný balkon, terasa nebo výběh. Také je dobré poskytnout kočce přístup ke kočičí trávě nebo šáchoru. Vedle zajištění zajímavého prostředí je důležité také eliminovat rizikové faktory, tj. uklidit nebezpečné věci (např. ostré předměty, chemikálie, jedovaté rostliny atd.) z dosahu kočky; kontrolovat myčku a pračku před zapínáním, aby tam kočka nevlezla apod.

4. Očkování s mírou

Očkování je sice všeobecně prospěšné, ale je nutné si uvědomit, že vakcinace má jak svoje pozitivní, tak i svoje negativní stránky. Očkujeme kočky, abychom je chránili, pomohli vytvořit imunitu a do budoucna zabránit nákaze způsobené viry. Zároveň ale zasahujeme do jejich imunitního systému, ovlivňujeme ho, nutíme ho pracovat s uměle vytvořenou nákazu. Děláme to rok co rok i přesto, že to není vůbec nutné (stejně jako není nutné každý rok očkovat člověka). Organizmus koček má skvělou imunitní paměť, protilátky vytvořené po proběhlé imunizaci zvířete chrání vaši kočku ještě několik let, některé i doživotně. Proto je nutné u očkování přemýšlet a samozřejmě se poradit s normálním veterinářem, vytvořit spolu s ním očkovací schéma odpovídající zdravotnímu stavu kočky a podmínkám, ve kterých kočka žije. Vzhledem k rizikům je dobré očkování omezit jen na to nejnutnější.
A pamatujte si, že očkovat se mají POUZE zdravá zvířata.

Více info o očkování v angličtině najdete na následujících webových stránkách:

Vaccines for Cats: We Need to Stop Overvaccinating
The Lump You Never Want to Ignore
Steer Clear of This Admired Vet Protocol — Follow This ‘LA Example’ Instead
Vaccination (by Jean Hofve DVM)

 

Tím, že vytvoříte bezpečné prostředí pro kočky vyhnete se zbytečnému stresu a cestám k veterináři, budete si užívat společnost kočky ještě mnoho let.