Recenze kočičích krmiv – česká značka Hundebar

Autor článku: Alla Zacharová, CHS ONEIRI CZ

Abychom věděli, jak správně krmit kočky, musíme mít základní znalosti o jejích nutričních potřebách. Kočky jsou obligatorní (striktní) masožravci. To znamená, že je jejich organismus (zejména zuby a trávící systém) přizpůsoben zpracovávání potravy s vysokým obsahem proteinů (bílkovin). Také živočišné tuky jsou nedílnou součástí kočičího jídelníčku. Organismus kočky používá tuky jako důležitý zdroj energie (podobně jako člověk používá cukry). Tuky jsou nezbytné také pro vstřebávaní vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K). Kočky si moc neumí poradit se sacharidy jak na úrovní fyzické, tak i na úrovní chemické: kočka má příliš malý žaludek, příliš krátká střeva a „špatný“ tvar zubů na to, aby mohla sacharidy zpracovávat na fyzické úrovni; co se týče chemické úrovně, tak její sliny neumí rozkládat sacharidy a její žaludek neumí vyrábět enzymy, které by sacharidy rozštěpily.

Aby bylo krmivo pro kočku biologický vhodné a odpovídající její nutričním potřebám, mělo by se skládat z minimálně 55% masa (bílkovin), 25-35% tuku a ne více než 5% sacharidů; nemělo by obsahovat obiloviny (ani sóju) a mělo by být „mokré“ (min 70% vlhkost). Také by mělo obsahovat dostatečné množství minerálů, vitamínů a základních aminokyselin.  Krmení kočky syrovou stravou (jako například BARFem – Biologically Available Raw Food) je skvělý nápad, ale abyste zajistili kočce optimální výživu, potřebujete se toho o syrové stravě hodně naučit a velice pečlivě ji připravovat. Na to dost často kočičí majitelé nemají čas, a proto můžou sáhnout po již připraveném kvalitním, vyváženém krmivu pro kočky. Pro někoho může být překvapením, že na našem trhu vynikají kvalitou a „podobností“ přirozené stravě kočky krmiva našich lokálních výrobců, které jsou mnohdy lepší než alternativy zahraničních výrobců.  

Česká značka krmiva Hundebar nabízí skvělou alternativu pro vašeho pokojového tygříka. Krmivo se vyrábí ve třech příchutích (rybičkové, krůtí a hovězí).

Složení krmiva Hundebar obecně: obsahuje především maso (svalovinu a orgány), výrobce uvádí min 85% a obsahuje také vše potřebné pro vyváženou stravu pravého masožravce. Přidáním lososového oleje se krmivo obohatí protizánětlivými omega-3 mastnými kyselinami, pivovarské kvasnice zajistí přísun vitaminů skupiny B. Do krmiv je přidáván taurin nezbytný pro zdravé srdce a zrak.

Jedná se o „mokré krmivo“, což je velkým plusem. Proč je mokré krmivo tak důležité pro kočky? Kočky pocházejí z pouště a aby v poušti přežily, tak nemají evolučně vyvinutý pocit žízně. Jejich tělo získávalo tekutinu téměř výhradně z potravy, z přirozené kořisti (hlodavci, hmyz atd.). Aby kočky získávali tekutinu ze své potravy, potřebují mokré krmivo. Ze suchého krmiva tekutiny získat nemohou (granule obsahují POUZE 2-5 % vlhkosti). Takže kočka, která dostává k jídlu jen granule, je neustále dehydratována, což se špatně odráží na jejím zdraví. V mokrém krmivu Hundebar je více než 70% vlhkostí a odpovídá to množství „tekutiny“, které kočka získá, když uloví nějakou kořist (obsah vlhkosti ulovené kořisti je 65-75%). Při krmení mokrými krmivy nebude vaše kočka dehydratována a zůstane déle zdravá.

 Varianty (příchutě) krmiv Hundebar

Rybičkový Hundebar krmivo je skvělou volbou. Toto krmivo kromě kuřecího masa a jatýrek (svaloviny a orgánů) obsahuje sardinky, které jsou bohatým zdrojem proteinů (bílkovin), vitaminů a esenciálních aminokyselin. Sardinky obsahuji vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan, selen, vitamin B1, Vitamin B2, vitamin B3, vitamin B5, vitamin B6, vitamin B9, vitamin B12, vitamin A, vitamin D, vitamin K, také nasycené, mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Sardinky jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin: EPA (kyselina eikosapentaneová) a DHA (kyselina dokosahexaenová).

Rybičkový Hundebar díky sardinkám je velice prospěšný pro zdravý zrak, zdravé srdce a zdravé klouby vašeho kočičího kamaráda.

Osobně chovatelům a majitelům doporučuji dávat svým kočičákům minimálně jednou týdně klasické „lidské“ konzervované sardinky ve vlastní šťávě jako doplněk, nicméně je obtížné dodržet správné dávkování (lidské sardinky jsou příliš mastné a mohou způsobit mírné zažívací obtíže). Rybičkový Hundebar Vám tento problém vyřeší, ale určitě bych to kombinovala s Krůtím Hundebar a/nebo Hovězím Hundebar, nebo se stravou, na kterou jsou vaše kočky zvyklé.  

Krůtí Hundebar je další vynikající krmivo v nabízené řádě krmiv pro kočky. Výhodou je to, že se hodí opravdu ke každodenní konzumaci, a proto jej hodnotím jako nejlepší volbu z nabízených příchutí. Krůtí stehenní maso je lehce stravitelné, je zdrojem bílkovin, obsahuje mimo jiné železo, draslík, sodík a vápník. Dýně, jablko, ovesné vločky s postarají o vlákninu a správné fungování trávícího systému a střevní flory.

Hovězí Hundebar je třetí variantou pro vašeho mazlíčka. Také se hodí ke každodenní konzumaci a je cenným zdrojem železa, zinku, sodíku hořčíku a draslíku, samo o sobě má vysoký obsah esenciálních aminokyselin. Obsahuje vitaminy skupiny B a vitamin A. Samotné hovězí maso je bohaté na bílkoviny a příznivě ovlivňuje růst, kvalitu svalové hmoty, správnou funkci krvetvorby a činnost nervového systému. Na druhou stranu není hovězí maso přirozenou „lovnou zvěří“ kočky, a tak se může stát, že jej nebudou vaši mazlíčci preferovat. V naší kočičí domácnosti je tato příchuť našimi kočičáky nejméně oblíbená.

Hovězí Hundebar mimo jiné obsahuje chia semínka a kořen čekanky, které jej obohacují o další minerály a vitaminy.

Výhody Hundebar:

  • Vynikající složení (min. 85% kvalitní svaloviny, lososový olej a pivovarské kvasnice, min 70 % vlhkost)
  • Ručně připravené
  • Lokální výrobce
  • Z lokálních surovin
  • Skleněný recyklovatelný a vratný obal

Nevýhody Hundebar:

  • Dostupnost (k dostání přes internet a ve vybraných veterinárních klinikách, zatím moc neseženete v kamenných prodejnách)
  • Cena (je vyšší, ale odpovídá kvalitě krmiva)

Celkové hodnocení: 5/5